Quantcast
Channel: A pénzügyi intelligencia és Te - Életdesign.hu » karácsony
Viewing all articles
Browse latest Browse all 6

A karácsony mint személyiségfejlesztő módszer

$
0
0

A karácsony az a fogalom, amiről automatikusan mindenkinek a szeretet jut eszébe. Talán még az egymás iránti figyelmesség is, a logisztikai és szervezési képességek fejlesztése (és akkor árnyaltan fogalmaztam), no és persze a pénzköltés. 

Pedig a karácsony ettől sokkal többet jelent. Kiváló személyiségfejlesztő módszer is. 

A karácsony mint személyiségfejlesztő módszer?

 

Naná! Rengeteg aspektusa van ugyanis a karácsonynak, amelyek mind-mind legalább ennyi tapasztalatot, élményt is generálnak, éppen ezért lényeges, hogy levonjuk belőle azokat a következtetéseinket, amelyek a javunkra válnak, és a fejlődésünket elősegítik. Nemcsak pénzügyi téren.

Miben fejlesztheti a karácsony a személyiségünket? 

A karácsony mint személyiségfejlesztő módszer? Naná! Olyan sokoldalúan fejleszt, hogy az már szinte gömb!

foto: freedigitalphotos.net/MR LIGHTMAN

 

Sok mindenben. Gyakrolatilag a bőség zavarával küszködöm, annyi mindent lehetne itt leírni – ezért is lesz ez egy postsorozat, mert ez a sok minden szétfeszítené egyetlen post kereteit. Mindez már csak azért is igaz, mert a karácsony

Érdekes a cikk? Akkor ajánld tovább másnak is! Írj egy pár jó szót, hogy miért tetszik Neked az eletdesign.hu, és már olvashatsz is tovább!

  • gyakorlatilag minden életterületünkre hatással van
  • és jó szokás szerint a minden mindennel összefügg elvén ugyanaz a dolog több területen is hatást gyakorol ránk.

Induljunk el a kályhától… vagyis a spiritualitástól!

 

A karácsony a kereszténység legnagyobb ünnepe, és mint ilyen, a kereszténység legfontosabb tanítását, a szeretetet ünnepli. Mivel mégis egy vallásról beszélünk, hát mindezt megfelelő spirituális összefüggésekbe helyezve ünnepeljük – és erre találták ki a karácsony misztériumát. A karácsonyi csoda nevű jelenség tehát nem más, mint az ünnep spirituális mondanivalója, megjelenése. A csodavárás az a momentum, amely az ünnep spirituális jelentőségét adja – meg még ezen kívül sok mást is, de arról még később lesz szó.

Spirituális értelemben a karácsony arról szól, hogy igenis, vannak még csodák, csak hinni kell bennük. Mert ha hiszel bennük, akkor vannak is: megteremted Magadnak. (Pedig hol volt még akkor a Vonzás törvénye!!!) A karácsony szép példája annak a tanításnak, miszerint

Hiszem, ha látom, látom, ha hiszem… (szabadon választott, melyiket fogadod el, hiszen az Isten szabad akarattal áldotta meg az embert)

Spirituális értelemben tehát a karácsony komolyan hozzájárulhat a személyiségünk fejlődéséhez, hiszen megajándékoz bennünket a hit erejével – innen pedig már csak egy ugrás, hogy ha hiszel, mi mindenben hiszel. Nemcsak Isten érdemli meg a hitedet, hanem Te Magad is – a Magadban való hitet.

A coach (köz)beszól: 

 

Coachtársaimmal beszélgetve egyszer felmerült a hit kérdése, és valahogy arra terelődött a szó, hogy aki valamiben szilárdan képes hinni, mint pl. a hívők, azok képesek-e ugyanolyan szilárdan magukban is hinni? A válasz pedig egyértelmű igen volt. Aki akkora bizalommal fordul egy spirituális jelenség iránt, mint pl. Isten, hogy feltétel nélkül hisz is benne, az általában más területeken is képes ugyanilyen hitre. Ennek magyarázatát legtöbben abban találtuk, hogy ha egy “idegenre”, Istenre bízom magam, a sorsom, akkor abban is ugyanígy képes vagyok bízni, hogy ő majd vezet, helyes útra terel, így helyes döntéseket hozok, mindenkor a lehető legjobbat hozom ki magamból, képességeim legjavát leszek képes nyújtani, amikor szükséges… vagyis képes leszek bízni magamban, hiszen bírom Isten támogatását. Négyen-öten beszélgettünk, de egyikünk sem tudott olyan szilárd hittel rendelkező ügyfelet mondani, aki ne lett volna magabízó is. Igaz, a felmérés nem reprezentatív, de valamit azért mégis sejtet a hit erejéről.

A karácsony és a személyes hatékonyság fejlesztése

 

Ha már ott tartottunk, hogy csodavárás… A keresztény liturgia egy egész hónapot, azaz az advent időszakát szenteli a várakozásnak. Ennek spirituális összefüggéseiről már részben volt szó, a másik része most jön. A csodavárás ugyanis felkészültséget igényel. Be kell tudni fogadni a csodát. Ez az, amit úgy szoktunk emlegetni, hogy “ünneplőbe öltöztetjük a lelkünket”: van egy hónapunk, hogy csak az üönneppel foglalkozzunk, ráhangolódjunk, közben ledobjunk magunkról mindent, ami ettől eltéríthetne.

A coach (köz)beszól: 

 

Ezt az utóbbi mondatot olvasd el többször is. Mindjárt megérted, hogy miért nem olyan már a karácsony, mint régen volt: senkinek sincs ideje arra, hogy ebben az egy hónapban a lelkével foglalkozzon. Mindenki rohan a dolgai után, ahogy eddig is, sőt még jobban, hiszen jön az évvégi hajrá – így a karácsony ezek között a tételek között szintén csak egy kipipálandó feladattá silányult. Nem mondom, hogy decemberben vonuljunk ki a világból, bár ez sem egy elvetendő megoldás, de azt igen, hogy minden nap egy fél órát szánjunk magunkra, a családunkra és a karácsonyra, pontosabban arra, hogy “ünneplőbe öltöztessük a lelkünket”!

A ráhangolódást anno az advent intézménye is segítette: ennek is megvoltak a maga szokásai, amelyek mentén lehetett tájékozódni az időben. Hiszen az egész advent nem más, mint egy visszaszámlálás a várt csoda eljöveteléig. Az adventi koszorú és kalendárium tehát visszaszámláló “készülékek” – ami pedig tervezhetővé tette az előkészületeket. Megvoltak az elérendő célok, amelyeknek határideje a Szenteste volt, addigra meg kellett lennie mindennek – és mindez azért valósulhatott meg, mert nem megoldandó problémákként, kipipálandó feladatokként gondolt rájuk senki, hanem felkészülésként, amelynek jutalma a cél elérése, a csoda volt.

Ennek személyes hatékonyságot fejlesztő szempontjai:

  • vágykésleltetés: képesek voltak kivárni a csodát, nem kellett minden most és azonnal – na, akkor most gondolkozz el, amikor a gyerekedről azt mondod, hogy nem képes kivárni semmit! Bezzeg a karácsonyt kivárja! Hogy is van ez akkor? Talán csak nem jó szemszögből nézitek a kérdést…
  • tervezés: feladatok adottak, felelősök és határidők is, visszaszámlálás is van. Igaz, mindezt elfedi a csoda és várása, de az eredmény akkor is magáért beszél.
  • célmegvalósítás: a szakaszolt tervezésnek hála, megugorhatóak a megvalósítást szolgáló előkészületek is, így mindenki halad, a visszaszámlálással párhuzamosan pedig látszik az előrehaladás is, ami csak tovább fokozza a csodavárást – és vele a motivációt is.
  • időbeosztás: éppen a szakaszolt tervezés miatt lehet időbeosztást is tanulni a karácsonyból. Egyrészt a tervezés során ez már megjelenik (írásban, gondolatban), másrészt a liturgia az adventet heti ciklusokra osztja. Vagyis a régieknek eszükbe sem volt abba a hibába esni, mint a modern embernek, hogy csak azért, mert – most már – két hét múlva karácsony (amikor írtam a postot, december 10 volt), kapkodjanak, mint a mérgezett egér. Mert mindenki egy napba akar belezsúfolni minél több mindent. Utána meg elégedetlen, mert nem jön össze természetesen. Mi lenne, ha a feladatoknak egy hétbe kéne beleférniük? És csak arra koncentrálnánk, ami cél szempontjából fontos és sürgős, de legalább fontos? Talán nem hiszed el, de minden el lenne végezve! Az apró dolgokat időkitöltésként is el lehet végezni, a legtöbb sürgős dologról meg, ha nem foglalkozol velük, utólag kiderül, hogy nem is Neked voltak sürgősek, hanem valaki másnak, csak Rád akarták testálni…

A coach (köz)beszól: 

 

Az én személyes módszerem a sürgős dolgok kiszűrésére, hogy hagyom, hogy egy fél órát pihenjen az a tolakodóan sürgős valami. Ha kibírt nélkülem is egy fél órát, akkor nem is volt olyan sürgős. Ha nem bírja ki, akkor meg úgyis megtalál a feladat anélkül is, hogy én kapkodnék utána. 

Már megint egy rakás dologban lehet fejlődni, csak figyelni kell rá egy kicsit, hogy miből mit tanulhatunk.

Tovább is van… Jövő héten mondom még!!!

Karácsony és személyiségfejlesztés – ráadás

 

Amit még ezzel kapcsolatban a figyelmedbe ajánlok:

  • PIQ + hírlevél – A hírlevélben a heti posthoz kapcsolódó plusz információt “dugok el”, amelyek mind csupa praktikus hasznosságok: checklisták, gyakorlatba azonnal átültethető apró trükkök, tippek, okos kis eszközök, vagy éppen valamilyen pénzügyi intelligenciához kapcsolódó készséget, képességet fejlesztő játékos feladat. Ha még nem iratkoztál volna fel a hírlevelemre, akkor itt megteheted›››, hogy le ne maradj valami jóról! Most is kapsz egy kis karácsonyi ráhangolót… 😀
  • PIQ Ezin – Magyarország első és eddig egyetlen pénzügyi intelligencia fejlesztő e-magazinja minden hónapban új témával foglakozik, így minden hónapban újabb területét fejlesztheted a pénzügyi IQ-dnak. A decemberi szám nemsokára kész, a témája pedig a Karácsony és a pénzügyek, avagy melyik életterületedre milyen hatással van a karácsony és pénzügyi vonzata.  Katt ide, hogy a Tiéd lehessen!›››

Tetszik? Oszd meg! Tiltakozol? Akkor küldj egy kommentet! Csak egyet ne tegyél: ne legyél közömbös a saját pénzügyeid iránt!!!

foto: freedigitalphotos.net/MR LIGHTMAN

A A karácsony mint személyiségfejlesztő módszer bejegyzés először a A pénzügyi intelligencia és Te - Életdesign.hu jelent meg.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 6

Latest Images

Trending Articles